Nazwa: Pedicetamol roztwór doustny
Opakowanie: 60 ml
Skład: 1 ml roztworu zawiera 100 mg paracetamolu (10% stężenie).
Wskazania: Lek przeznaczony dla niemowląt od 0 miesięcy i dzieci w gorączce trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Sposób użycia: Należy koniecznie stosować się do dawkowania określonego na podstawie masy ciała dziecka i w ten sposób określić odpowiednią dawkę wyrażoną w ml roztworu doustnego.
Tabela dawkowania -
Dawka 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin
Łatwy przelicznik: masa ciała x 0,15 = ilość leku Pedicetamol® w ml, np.: 10 kg x 0,15 = 1,5 ml
Dawka 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny
Łatwy przelicznik: masa ciała x 0,10 = ilość leku Pedicetamol® w ml, np.: 10 kg x 0,10 = 1,0 ml
Zalecana dobowa dawka paracetamolu wynosi około 60 mg/kg mc./dobę, która podawana jest w 4 lub 6 dawkach na dobę, np. 15 mg/kg mc. co 6 godzin lub 10 mg/kg mc. co 4 godziny. Jeżeli przy zalecanym dawkowaniu co 6 godzin, pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3-4 godzin, preparat może być podawany co 4 godziny. W takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg/kg mc.
W przypadku zażycia (podania dziecku) większej niż zalecana dawki paracetamolu, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pomocne jest zabranie ze sobą opakowania oraz ulotki i przekazanie ich specjaliście.
W przypadku przedawkowania, należy zgłosić się najszybciej jak to tylko możliwe do ośrodka zdrowia, nawet jeżeli nie pojawiły się objawy, ponieważ również przy ciężkim zatruciu może upłynąć do 3 dni, zanim pojawią się objawy przedawkowania. Za przedawkowanie paracetamolu uważa się sytuację, w której osoba dorosła zażyła w sumie więcej niż 6 g, a dziecko więcej niż 100 mg na kilogram masy ciała. Leczenie przedawkowania jest bardziej skuteczne, jeżeli zostanie podjęte w ciągu 4 godzin od
zażycia leku.
Przeciwwskazania: – uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu,
– zaburzenia czynności wątroby,
– ciężka niedokrwistość hemolityczna.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Pedicetamol
– należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem tego leku dzieciom do lat 3.,
– jeśli u pacjentów występują zaburzenia czynności nerek, serca lub płuc oraz u pacjentów z niedokrwistością, lub gdy aktywność enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej we krwi jest mała, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku,
– jeśli występuje wysoka gorączka (39°C) należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Pedicetamol,
– gdy ból lub gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni u dzieci, objawy nasilą się lub pojawią się inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Interakcje: – antybiotyki (chloramfenikol)
– doustne leki przeciwzakrzepowe (acenokumarol, warfaryna)
– doustne środki antykoncepcyjne i estrogeny
– leki przeciwpadaczkowe (lamotrygina, fenytoina lub inne hydantoiny, fenobarbital, metylofenobarbital, prymidon, karbamazepina)
– leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, ryfampicyna)
– barbiturany (stosowane jako środki nasenne, uspokajające i przeciwdrgawkowe)
– węgiel aktywowany, stosowany w leczeniu biegunki i wzdęć
– cholestyramina (stosowana w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi)
– leki stosowane w leczeniu skazy moczanowej (probenecyd i sulfinpirazon)
– leków stosowanych w celu przyniesienia ulgi w spazmach i kurczach żołądka, jelita i pęcherza (leki przeciwcholinergiczne)
– metoklopramid i domperydon (stosowane w zapobieganiu nudnościom i wymiotom)
– propranolol stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) i zaburzeń rytmu serca (arytmii serca)
– zydowudyna (stosowana w leczeniu osób zakażonych ludzkim wirusem nabytego niedoboru odporności, który powoduje AIDS)
Wpływ na badania laboratoryjne:
W przypadku planowanych badań laboratoryjnych (takich jak: badanie krwi, moczu, skórne testy alergiczne itp.), należy poinformować lekarza o stosowaniu niniejszego leku, ponieważ może on mieć wpływ na wyniki tych badań.
Działania niepożądane: Jak każdy lek, Pedicetamol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Reakcje niepożądane przy stosowaniu paracetamolu są generalnie rzadkie (występujące u 1 do 10 na 10 000 pacjentów) lub bardzo rzadkie (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów).
Rzadko występujące działania niepożądane to ogólne złe samopoczucie, niedociśnienie i zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.
Bardzo rzadko, podczas stosowania dużych dawek leku lub podczas długotrwałego leczenia, może dojść do uszkodzenia wątroby. Również bardzo rzadko może pojawić się hipoglikemia, mętny mocz, działania niepożądane ze strony nerek, wysypka skórna, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny oraz zmiany liczby krwinek, takie jak neutropenia i leukopenia.
Uwagi: Po otwarciu, zawartosć butelki powinna zostać zużyta maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.
Status: Lek OTC
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.