Nazwa: Nurofen Forte 0,4 g
Opakowanie: 48 tabletek
Sposób użycia: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 1 tabletka co 4 godziny. Nie stosować więcej niż 3 tabletki w ciągu doby.
Skład: Jedna tabletka zawiera ibuprofen 400mg oraz substancje pomocnicze.
Wskazania: Do stosowania doraźnie w słabych lub umiarkowanych bólach różnego pochodzenia (głowy, zębów, gardła, uszu, nerwobólach, mięśniowych, stawowych, towarzyszących przeziębieniom i grypie); w gorączce (m.in. w grypie, przeziębieniach); w "zespole bolesnego miesiączkowania".
Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo przez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej, przeciwobrzękowo, poprawia ruchomość stawów i usuwa uczucie zdrętwienia w stawach. W bólach miesiączkowych zmniejsza stężenie PGF2a i PGE2 przez co łagodzi stany skurczowe w miednicy małej, zmniejsza napięcie mięśnia macicy. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 h. W 90% wiąże się z białkami osocza, ale w dawkach terapeutycznych nie wypiera z powiązań z białkami (w odróżnieniu od innych pochodnych kwasu propionowego) doustnych leków przeciwzakrzepowych. Przenika do jam stawowych, gdzie stężenie leku utrzymuje się stosunkowo długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. Metabolizowany jest w wątrobie do pochodnych hydroksylowych i karboksylowych. T0,5 wynosi 2 h. Wydalany jest z moczem w 60-90% w postaci metabolitów; nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne NLPZ. Czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. W przeszłości, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ, objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki skórnej lub astmy oskrzelowej. III trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Ostrożnie stosować u chorych z niewydolnością mięśnia sercowego, nerek i wątroby, u osób z astmą oskrzelową, nadciśnieniem tętniczym, układowym toczniem rumieniowatym lub innymi chorobami tkanki łącznej; u chorych z zaburzeniami krzepliwości krwi, leczonych lekami przeciwzakrzepowymi, moczopędnymi, nasercowymi, innymi NLPZ, u osób w podeszłym wieku, a także przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.
Działania niepożądane: Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności, ból głowy, pokrzywka, świąd.
Rzadko: biegunka, wzdęcie, zaparcie, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, uczucie zmęczenia, obrzęki.
Bardzo rzadko: smołowate stolce,krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, oliguria, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, retencja sodu, zaburzenia czynności wątroby, anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, matrwica toksyczno-rozpływna naskórka, obrzęk twarzy, języka i krtani,duszność, tachykardia, hipotensja, wstrząs, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
W pojedynczych przypadkach: depresja, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W pojedynczych przypadkach, u pacjentów z istniejącymi zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączkę, dezorientację.
Dawkowanie: Lek należy stosować doustnie, krótkotrwale.
Dorośli i dzieci od 12 lat: 1 tabletka co 4 godziny. Tabletki należy popić płynem. Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki (1000 mg) ibuprofenu w ciągu doby.
Status: Lek OTC
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.